Blog
Blog Vladimíra Houdka: Tenisové emoce s (NE)respektem
Je tomu již opravdu hodně dávno. Hrála se exhibice tenisových velikánů, mezi Kenem Rosewallem a čerstvým wimbledonským vítězem Janem Kodešem. Po jednom nepovedeném úderu prvně jmenovaného, ke mně přes polovinu kurtu doklouzala zahozená raketa a zastavila se mi u nohou...
Pohled experta: Je hráč tak dobrý, jako jeho druhé podání?
Platí věta, kterou vyřkl Pete Sampras, hráč s jedním z nejlepších druhých servisů v historii? Když sledujete tenisový zápas v televizi, komentátoři většinou řeší úspěšnost prvního servisu – tedy kolik procent prvních podání bylo zahráno do dvorce. Je to ale skutečně důležitá statistika?
Blog Vladimíra Houdka: Tenisový rok 2019 – ATP ve znamení „celebrit“
Když se otočím zpět a podívám se na celý uplynulý tenisový rok, tak mi přijde, že se tak trochu zastavil čas. A to je dobře. Co mám na mysli? Především ty největší tenisové „celebrity“ – tedy chcete-li osobnosti, které se na tenisovém okruhu již po mnoho let úspěšně prezentují – bez kterých by byl (a bude) světový tenis hodně ochuzen.
Úvaha Vladimíra Houdka: (NE)konkurence schopný Davis Cup
V tenisovém světě se již pohybuji řadu let a tak, když se ohlédnu už do hodně vzdálené minulosti, vzpomenu si ještě třeba na „starou“ Štvanici, kdy přijel do Prahy na Davisův pohár legendární Švéd Björn Borg. Těch nezapomenutelných utkání a světových tenisových osobností by byly ale desítky. A to nejen když se tady hrála velká finále... Co všechna tato utkání spojovala? Neuvěřitelná atmosféra. A to nejen zde u nás, ale prakticky i všude jinde ve světě. K tomu si ještě připočítejme určité natěšení fanoušků už několik týdnů dopředu, jak na samotné utkání, domácí hráče, tak i na to, kdo přijede za soupeře. To vše je nyní pryč. Velká škoda.
Blog Vladimíra Houdka: V hlavní roli trenér??
Prakticky po většinu svého profesního, tedy tenisového, života jsem se cítil jako trenér. A i když jsem časem (částečně) vyměnil tenisovou raketu za manažerskou židli (samozřejmě opět „tenisovou“), cítím se jím dodnes. Proč se o tom zmiňuji? Protože i když jsem měl hájit své trenérské řemeslo, často tomu bylo naopak. Jak to myslím? Tak, že jsem mnohokrát opakoval hráčům, se kterými jsem spolupracoval (nyní mám na mysli především už ty trochu starší), aby nikdy příliš nepřeceňovali pozici trenéra.
Blog Vladimíra Houdka: Masters – skutečný „vrchol“ sezóny?
Sám sebe se ptám – je Masters opravdu vrcholem každé sezóny ATP/WTA!? Co se týká kalendářně, tedy tím, že je Masters posledním velkým turnajem každé sezóny, tak určitě. Když to ale vezmu podle úrovně jednotlivých zápasů a výkonnosti hráčů, kteří se svojí výbornou sezónou do turnaje kvalifikovali, a pak také zájmem diváků (to především v případě Masters WTA), tak tomu opravdu podle mého názoru není.
Blog Vladimíra Houdka: (NE)sběrači ručníků
Myslím, že si už jen málokdo vzpomene na tenisové časy, kdy si hráči při změně stran nemohli ani na chvilku sednout a tedy odpočinout. Nebylo na co, resp. chyběly židle nebo lavičky. Dnes to může vypadat až trochu směšně a až neuvěřitelně, ale bylo tomu tak. Vše jde dopředu – a to platí samozřejmě i v případě tenisu.
Názor experta: Je Laver Cup zbytečnou akcí?
O víkendu, kdy v Ženevě probíhal již třetí ročník této akce inspirované golfovým Ryder Cupem, tedy souboje nejlepších hráčů Evropy a Světa, jsem občas zaslechl názor, že se jedná o akci zbytečnou s cílem vydělat na ni spoustu peněz.
Blog Vladimíra Houdka: (NE)přežitý čopovaný bekhend
Už v době, kdy se poprvé objevil na tenisové scéně legendární Björn Borg, jsem častokrát slýchával, že budoucnost tenisu bude patřit obouručnému bekhendu – že ten jednoručný prakticky vymizí a s ním pak především ten se spodní rotací neboli „čop“, chcete-li „slajs“.
Blog Vladimíra Houdka: US Open – gigant mezi turnaji
Myslím, že každý z tenistů či tenisových fanoušků má svůj oblíbený turnaj – tedy úplně ten nejoblíbenější. Když bych měl na nějaký turnaj ukázat já, byl by to, co se týká oblíbenosti, právě US Open.