Blog Vladimíra Houdka: Tenisový rok 2019 – ATP ve znamení „celebrit“

Když se otočím zpět a podívám se na celý uplynulý tenisový rok, tak mi přijde, že se tak trochu zastavil čas. A to je dobře. Co mám na mysli? Především ty největší tenisové „celebrity“ – tedy chcete-li osobnosti, které se na tenisovém okruhu již po mnoho let úspěšně prezentují – bez kterých by byl (a bude) světový tenis hodně ochuzen. Vždyť opět na grandslamové scéně vládli ti největší z největších. Tituly si rozdělili rovnoměrně Rafael Nadal s Novakem Djokovičem a tak je jen možná trochu škoda nevyužitých mečbolů Rogera Federera ve wimbledonském finále právě proti Djokovičovi. Za své letošní (i wimbledonské) výkony by si to Roger určitě zasloužil, a ještě víc by umocnil dominanci těchto tří šampionů. Ale i bez zmiňovaného proměněného mečbolu opět Federer ukázal, že je jednou z největších (ne-li největší) osobností, která kdy hrála na tenisových kolbištích.

Co se týká letošního tenisového roku, a pak především té nastupující generace, je nutno říct, že to nebudou mít zmiňovaní „tři králové“ v té nadcházející sezóně vůbec jednoduché. To se ale dalo očekávat, přesněji řečeno – už bych to čekal o nějaký ten rok dříve. Výkony Dominika Thiema, Saši Zvereva, Denise Shapovalova, Andreje Rubleva, Francese Tiafoa nebo Alexe de Minaura dávají do budoucna hodně velké přísliby. Ty největší se pak dají asi očekávat v případě Daniila Medveděva a u Stefanose Tsitsipase.

Kdo tyto předpoklady naplní ze všech nejvíce, to ukáže až čas – „našlápnuto“ mají všichni jmenovaní výborně. Grandslamové tituly však zatím na ně marně čekají a nedivil bych se, kdyby ještě nějakou delší dobu čekaly. (pokračování pod fotografií)

Na dvě jména jsem ještě úmyslně zapomněl – tím prvním je Felix Auger-Aliassime. Určitě také, alespoň dle předpokladů, do budoucna velká hvězda. A tím druhým, pro mě největší překvapení letošní sezóny, co se týká budoucnosti, Jannik Sinner. Na to, že je mu teprve 18 let, hraje opravdu skvěle.

A na koho si dát třeba ještě pozor? Jmen by tam mohlo být víc, ale já řeknu Francouze Ugo Humberta. 

Je to velká „tenisová armáda“, která dýchá na záda nyní již hrajícím legendám a já věřím, že i v té následující sezoně „N+F+D“ znovu odolají. Přeci jen grandslamy, to je tak trochu jiný tenisový svět. A tak zatím jen Dominik Thiem (Roland Garros) a Daniil Medveděv (US Open) nakoukli do finále turnajů „velké čtyřky“.

A co říct na závěr? Líbilo by se mi i po skončení sezony 2020, kdyby byl stejný pohled na pořadí žebříčku ATP jako je tomu nyní: 1. Rafael Nadal (9.985 b.), 2. Novak Djokovič (9.145 b.), 3. Roger Federer (6.590 b.) a ani by mi nevadilo, kdyby to bylo i v trochu prohozeném pořadí.

A jaký že byl rok 2019 na okruhu WTA? O tom třeba zase až někdy v některém budoucím blogu. Ale jedno říct lze již nyní – bohužel ženskému tenisu chybí v současnosti dominantní osobnost. Serena Williams si již turnaje v rámci svého „tenisového věku“ přepečlivě vybírá a Maria Sharapova byla během roku dost zužována zraněními. Na okruhu tedy chybí hráčka typu Steffi Graf, Moniky Seleš, Martiny Hingis a nebo třeba i Kim Clijsters či Justin Henin. Proto se možná vystřídalo v pozici vítězek jednotlivých turnajů neuvěřitelné množství různých hráček a některá finále co se týká obsazení, nebyla až tak divácky atraktivní.

Jaká bude ta následující, to nám trochu ukáže hned první grandslam sezóny Australian Open.

Autor: Vladimír Houdek

Foto: Martin Sidorják