Blog Vladimíra Houdka: (NE)nahraditelní – aneb odchod královny

Platí to pro většinu sportů, ale třeba i pro filmový či umělecký svět. Skoro každý, kdo pořádá nějakou velkou akci, turnaj, závod, zápas nebo koncert, či natáčí nový hollywoodský film, přeje si, aby právě tam startovala (či hrála) nějaká osobnost, chcete-li, velká hvězda. Přesněji řečeno, ta největší

Kdo by nechtěl vidět z fotbalových fanoušků na vlastní oči Ronalda anebo Messiho? V minulosti Pelého, Maradonu, Franze Beckenbauera… V hokeji Wayne Gretzkyho, Maria Lemieuxe, Jardu Jágra…

Fanoušci bojových umění chtějí vidět v akci šampiona Conora McGregora, milovníci snookeru zase O’Sullivana a v atletice pak v nedávné minulosti nejrychlejšího muže planety Usaina Bolta.

Takto bych mohl pokračovat, jelikož skoro v každém sportovním odvětví se pohybuje (pohybovala) nepřehlédnutelná „ikona“, která dokázala svojí osobitostí a výkony strhnout přízeň fanoušků na svou stranu. A i když u některých příznivců nebyli tím „milovaným“ – stejně i u nich strhávali (či strhávají) svou pozornost.

V tenisu nevyjímaje. Naopak, tenis jako individuální sport měl jak v minulosti, tak i nyní v současnosti mnoho těchto „vyvolených“.

Kdo by si nevzpomněl například na davové šílenství, které svou přítomností vyvolával Švéd Björn Borg. Možná i velká přemíra této přízně stála za dřívějším ukončení kariéry tohoto velkého šampiona. Neméně takovéto přízně (možná ještě větší) si „užíval“ i legendární Andre Agassi.  Každá doba si sebou nesla tyto nepřehlédnutelné osobnosti – a co je s tímto spojené, že nejvíce z toho „těžily“ ty dané sporty a odvětví, ve kterých se tito jedinci „profilovali“.

A právě s tím jsou spojena další jména jako např. Roger Federer a Rafael Nadal. Myslím, že právě tito dva „velikáni“ bílého sportu pro něj udělali tolik, jako málokdo.

A v té ženské části? Určitě Serena Williams, možná největší hráčka dosavadní tenisové historie. Ale určitě by se nemělo zapomenout na další hráčku, která se zapsala také „zlatým písmem“ do tohoto sportu – Maria Sharapova.

Právě tato odcházející tenisová hvězda poslední dekády byla jednou z nejvýraznějších osobností turnajů WTA Tour a samozřejmě i grandslamů. Všechny získané tituly z turnajů „velké čtyřky“ hovoří za vše. K tomu dalších 36 titulů z okruhu WTA a 21 týdnů včele světového žebříčku.

Určitě bude na okruhu WTA chybět. Ani ne tak jejím soupeřkám, kde tolik populární nebyla. Fanouškům ale zcela určitě. Jedním z důvodů bude i to, že současnému ženskému „okruhu“ chybí takové osobnosti, jakou je právě Maria.

Říká se, že každý je nahraditelný. Do určité míry to platí. Já si však myslím, že nahradit Federera, Nadala, Djokoviče, Serenu Williams anebo již zmiňovanou Marii Sharapovu nebude v následujících letech možné.

Proto díky za každou sezonu, po kterou je budeme moci ještě sledovat.

Autor: Vladimír Houdek

Foto: Martin Sidorják / STP