Blog Simony Skořepové: "Sladký" život profesionálních tenistů

Díky cestování si rozšíříme své obzory, poznáme jiné kultury, zvyky a prožijeme mnoho zážitků, které nás jednoduše obohatí. Spousta lidí cestování miluje nebo alespoň sní o tom cestovat, poznávat a užívat si to, jak je každý kraj jiný. Všichni moc dobře totiž víme, že v současné době není tak těžké cestovat do jiných zemí, a proto toho rádi využíváme. Cestujeme tedy, protože chceme a těší nás to.

Mnoho lidí, resp. profesí má ale cestování za nutnost – musí cestovat, i když se jim zrovna nechce. Jinak to není ani u profesionálních tenistů, kteří musí měsíc co měsíc, rok co rok cestovat do mnoha různých destinací. Ano, život profesionálních tenistů se může zdát snovým, ale je tomu opravdu tak? I ty největší hvězdy, které nyní bydlí v nejluxusnější hotelích si také prošly malými turnaji, ne zrovna útulnými pokoji a velice neoblíbenými destinacemi.

Sami si vzpomeňte, že když cestujete někam daleko, potřebujete třeba nějaký ten den na vzpamatování, abyste další dny mohli už v plné síle ležet u bazénu nebo jet na nějaký ten výlet. I já preferuji jeden den na tzv. aklimatizaci. Jenže tenisté si toto dovolit nemohou. Vzhledem k tomu, že častokrát dorazí třeba těsně před začátkem turnaje, protože na tom minulém dohráli před pár dny, tak není čas na nějakou aklimatizaci. Okamžitě se musí přizpůsobit. Co třeba okamžité přizpůsobení úplně jinému podnebí? Přejet do jiného podnebí než to, kde před pár dny ještě dohrávali náročný dvoutýdenní turnaj? Nebo třeba to, že na každém turnaji jsou trochu jiné vlastnosti hracího povrchu, a to i když jsou třeba oba hrané na stejném druhu povrchu? Není to vždy lehké... Snaží se tedy spát, co nejvíce to jde a kdekoliv to jen jde. Využívají třeba lepších letových tříd, aby měli pohodlí a byli čerství na svou práci. Ano, práci. Hrát tenis je také práce a leckdy dosti tvrdá a plná odříkání. Nevídám je ale spát pouze v prvních třídách, ale i třeba v autobusech, vlacích, taxi nebo na zavazadle při čekaní na hotel či další dopravní spoj. Je zkrátka dobré využít každou příležitost pro spánek, který tělo potřebuje pro regeneraci, i když to třeba úplně tak při spaní na zavazadle nevypadá. :-D Jejich domovem je tedy hotel, jejich rodinou trenéři a tým. A to nemluvě o odloučení od vlastní rodiny, těžkosti udržení partnerského vztahu na dálku, složitosti financování atd. O tom ale zase třeba někdy jindy. ;-) Úskalí jsou v každém sportu i v každé práci. Tady bylo uvedeno pár těch z tenisového světa. Jedno je jisté, kdo se nepřizpůsobí, musí z kola ven a tenhle sport dělat profesionálně nemůže.

Autor: Simona Skořepová

Foto: Martin Sidorják / STP