Blog Vladimíra Houdka: Tenisová škola Miloslava Houdka aneb cesta až po tenisové akademie snů „Rafa Nadal Academy“ - pokračování

(pokračování - první část blogu k přečtení zde)

Je mi jasné, že srovnávat Tenisovou školu Miloslava Houdka se současnými světovými akademiemi je prakticky nemožné. Srovnávat nesrovnatelné. I když, určité zárodky, třeba jen malé, by se tam najít daly. Především ty tenisové. Ostatní, jako např. celkové zázemí (ubytování, školy, rehabilitace aj.) přinesla nová doba, jiné ekonomické možnosti a pak také celkový celosvětový rozvoj profesionálního tenisu.

První tenisovou akademii, kterou jsem zaregistroval byla samozřejmě ta na Floridě v Bredentonu, Nicka Bollettieriho. Založil ji v roce 1978, aby ji následně za 9 let prodal společnosti IMG.

V čem se zásadně liší tenisová škola od akademie? Většina tenisových akademií kromě kvalitní tenisové (sportovní) přípravy má i vlastní ubytovací prostory, a pak i na to navazující školní docházku. Hráči (chcete-li studenti) mají vytvořené ty nejlepší tenisové (sportovní) podmínky, přičemž nezanedbávají ani studium. I když tenis je samozřejmě na prvním místě.

Maria Sharapova

S Nickem Bollettierim 

Pamatuji se, jak právě do akademie Nicka Bollettierho odjeli za zkušeností dva naši špičkový junioři. Myslím, že byli velice překvapeni přísností a režimem, který v akademii panoval. Akademie není pro každého. A právě ne každý vydrží nejen relativně tvrdý dril, ale také i odloučení od rodiny a přátel. Kdo však chce uspět v tenisovém „kolotoči“, měl by si alespoň na krátký čas atmosféru a trénink v některé z renomovaných akademií vyzkoušet. A že je z čeho vybírat. Jen pro představu vyjmenuji z mého pohledu ty největší, anebo chcete-li nejlepší.

Tak nejdřív již tu zmiňovanou a v mnohém i tu nejrenomovanější: The Nick Bollettieri Tennis Academy (IMG). Akademie je považována za nejslavnější (zatím). Ať už tomu tak je, či ne, v každém případě, co se týká úspěšnosti, byla rozhodně první. Mnoho jejích absolventů se stalo opravdovými šampiony a grandslamovými vítězi.

Jakou jmenovat dále? Zůstaneme-li v USA, tak třeba Evert Tennis Academy v Boca Raton, dále mezinárodní akademie Sanchez-Casal Tennis Academy v Barceloně anebo jedna z těch nyní nejnovějších a velice progresivních, Mouratoglou Tennis Academy, tedy akademie Patricka Mouratoglou (trenéra Sereny Williams) nedaleko Cannes ve Francii.

Dalších tenisových akademií je zcela jistě po celém světě ještě mnoho. Asi ne tak velkých, či úspěšných, jakými jsou právě tyto jmenované. Ale já jsem si na samotný závěr úmyslně nechal ještě jednu, na kterou bych rozhodně nemohl zapomenout, a to z několika důvodů. Jednak proto, že v současnosti patří mezi nejvíce se rozvíjející, protože v ní působí trenéři, kteří své práci opravdu rozumí, dělají ji s nadšením (tím nechci říct, že jinde tomu tak není) a v neposlední řadě, že jí nejen propůjčil své jméno jeden z největších tenisových šampionů, jakého jsme kdy mohli na tenisových kurtech vidět, a tím je Rafael Nada, tedy Rafa Nadal Academy by Movistar.

Akademie Rafy Nadala

S Rafou Nadalem

Mallorca, rodiště „antukového krále“ Rafy Nadala. Ostrov ležící ve Středozemním moři. Podle mě ideální místo pro vytvoření velké a profesionální tenisové akademie. Proč? Těch důvodů může být celá řada. Od příznivého počasí a polohy až po fakt, že španělský tenis má ať už v minulosti, či nyní v současnosti mnoho zvučných tenistů – zkrátka to, že Španělsko historicky patří mezi ty nejdůležitější a nejúspěšnější tenisové země. A pak je tady ještě jeden důvod, a z mého pohledu úplně ten nejhlavnější, to, že akademii založil a působí v ní Rafael Nadal. Od malička dobře vím, jak moc důležití jsou pro začínající sportovce vzory. A Rafa je určitě jeden z nejpříkladnějších vzorů, které můžeme ve světě tenisu a sportu jako takového potkat.

Myslím, že se mladí tenisté budou moci hodně od Rafy v budoucnu co učit. A to jak na samotném kurtu, tak pak i mimo něj.

Tento Blog, tedy jeho první část, jsem začal povídáním o Tenisové škole mého táty. Zkrátka „od Tenisové školy až po Akademie“, kde se pokouším srovnávat nesrovnatelné. Ale přeci jen, určitý základ tam vnímám.

Vše se ve vyvíjí, sport nevyjímaje, a tenis za posledních pár desetiletí udělal velikou proměnu. Nemyslím ani teď tolik samotnou hru jako takovou (i když to samozřejmě také), ale já nyní mluvím především o přípravě, tréninku a pak o celkovém zázemí, chcete-li podmínkách.

Vezmeme-li si jako příklad právě akademii Rafy Nadala, je to něco zcela fantastického. Když nebudeme brát v potaz počet lidí, kteří za touto akademií stojí, a to ať jsou to samotní trenéři, fyzioterapeuti, maséři nebo veškerý technický personál, ale budeme se bavit jen o vybudovaném zázemí, jako je hotel, restaurace a pak především to sportovní: osmnáct betonových tenisových kurtů a k nim ještě sedm antukových, hala, asi sedm dvorců na padel a dva na squash, fitness a různé sály určené k cvičení (a to i pro veřejnost), vnitřní a venkovní bazén, wellness, sauna, pára, studený a teplý bazén, další fitko určené studentům, hřiště s umělou trávou a víceúčelové hřiště s betonovým povrchem. Asi ani nemusím dodávat, že areál se stále ještě buduje, přičemž budou přibývat další kurty a další vylepšení.

A co by měl hráč, říkejme absolvent anebo návštěvník Rafa Nadal Academy ještě vidět? Určitě muzeum. Kromě toho, že je tam k vidění mnoho zajímavého, až při samotné prohlídce si člověk teprve uvědomí, kolik že vlastně toho Rafael Nadal vyhrál.

Opravdový šampion, který přitom zůstal normálním a pak především skromným člověkem.

A co říct na závěr? Snad jen to, že na profesionální úroveň se dá dostat mnoha různými způsoby. Ať už je to přes individuální přístup za velkého přispění rodičů (celé rodiny, jako např. v případě Rafy Nadala), nebo přes nějakou prestižní tenisovou akademii, anebo třeba zcela jinou cestou. Důležité však zůstává jedno – budoucí šampion musí mít tenis především v srdci. Třeba jako Jan Kodeš na začátku mého vyprávění, anebo Rafa Nadal na jeho konci.

Autor: Vladimír Houdek

Foto: foto M. Sharapova a R. Nadal - Martin Sidorják, foto z Rafa Nadal Academy - D. Karol, ostatní archiv Sport Towers Prague