Výměna stráží se na okruhu ATP zatím nekoná

Na ženském okruhu WTA je situace velice nepřehledná. A jak se říká, že ve sportu není nic nemožné a o překvapení není nouze, tak v případě turnajů WTA to snad v současnosti platí několikanásobně víc. Vsadit si totiž před začátkem turnaje na celkovou vítězku je prakticky skoro loterie – a jak jsem již napsal dříve, tolik různých vítězek za poslední období snad historie tenisu nepamatuje.

To na okruhu ATP je situace zcela odlišná. I když se v mužské špičce už etablovala řada mladých špičkových hráčů, a strhává na sebe již značnou pozornost, pro příklad jména jako Dominic Thiem, Alexander Zverev, Shapovalov či nyní mladý Kanaďan Felix Auger Aliassime, přičemž asi největší šance se přisuzují Řekovi Tsitsipasovi, rozhodně nemůžeme tvrdit, že dochází k jakési obměně a budeme favorizovat na nového grandslamového vítěze některého třeba z těchto jmenovaných. Zkrátka trojice „králů" Federer – Nadal – Djokovič stále pevně sedí na svých místech a když k nim ještě připočteme stále zraněného a také stále se vracejícího Del Potra, Wawrinku nebo Raoniče, je z toho zřejmé, že to mladíci nebudou mít jen tak jednoduché – resp. proklestit si cestu těmito stále hrajícími legendami až k velkým turnajovým vavřínům. Oni své pozice jen tak nepřepustí – a jejich tenisová dlouhověkost a úspěšnost je již nyní úžasná.

A když si vezmeme vítěze grandslamů za poslední dva roky, tedy 2017, 2018 a první grandslam 2019, uvidíme mezi nimi pouze se stále opakující jména: Federer – Nadal – Djokovič.

Již nadcházející grandslam ukáže, jestli se mezi vítězi objeví nové jméno a nebo opět některý ze „tří králů"?

Autor: Vladimír Houdek

Foto: Martin Sidorják / ČTK