Úvaha Vladimíra Houdka: (NE)konkurence schopný Davis Cup

V tenisovém světě se již pohybuji řadu let a tak, když se ohlédnu už do hodně vzdálené minulosti, vzpomenu si ještě třeba na „starou“ Štvanici, kdy přijel do Prahy na Davisův pohár legendární Švéd Björn Borg. Těch nezapomenutelných utkání a světových tenisových osobností by byly ale desítky. A to nejen když se tady hrála velká finále... Co všechna tato utkání spojovala? Neuvěřitelná atmosféra. A to nejen zde u nás, ale prakticky i všude jinde ve světě. K tomu si ještě připočítejme určité natěšení fanoušků už několik týdnů dopředu, jak na samotné utkání, domácí hráče, tak i na to, kdo přijede za soupeře. To vše je nyní pryč. Velká škoda.

Když se připravoval první ročník Laver Cupu a čeští příznivci měli to štěstí, že mohli být v Praze při tom, slyšel jsem z mnoha stran, že tato nová exhibiční akce nemá šanci na úspěch a tedy na přežití. A k tomu ještě určitá srovnání právě s Davisovým pohárem. Velká mýlka – z mého pohledu Laver Cup „válcuje“ jak Davis Cup, tak i mnohé turnaje. Samozřejmě je zde na místě otázka, co udělá s Laver Cupem odchod do tenisového důchodu Rogera Federera anebo Rafy Nadala. To však ukáže až čas. Já věřím, že úspěšně přežije, jelikož jsem přesvědčený, že právě oba dva jmenovaní budou u Laver Capu i nadále po skončení svých kariér, a to v jakékoliv i jiné pozici (třeba kapitánů).

Co udělala ale změna s formátem Davis Cupu je zcela zřejmé již nyní. Každý den potkám mnoho lidí, kteří se tenisem nejen baví, ale i živí. Že by někdo z těch, se kterými jsem hovořil řešil zrovna probíhající Davisův pohár? Ani náhodou. Ano, samozřejmě je to i dáno naší neúčastí, ale i tak se mi zdá nový formát velice nešťastný. Řekl bych, že velikým štěstím organizátorů je účast především domácího Rafy Nadala. Bez něj by bylo vše ještě tristnější. V Argentině, konkrétně v Buenos Aires jsem tento týden viděl nástup na kurt Rogera Federera k exhibičnímu zápasu. V tu chvíli to vypadalo, že se Davisův pohár přesunul právě tam.

Vím, že se mnoho let hovořilo o tom, že se těm nejlepším hráčům nechce DC hrát. Jistě, určitě najít to nejlepší řešení by nebylo jednoduché a sešlo by se mnoho názorů. Ale přeci jen, kdyby se „znásobily“ ATP body, které by určitou měrou mohly promluvit do celkového žebříčku ATP – bonusové body za dané kolo DC, případně i bonus za poraženého soupeře dle rankingu, atd. A konče samozřejmě i vyšší danou finanční bonifikací. Možností by byla určitě celá řada.

A tak jen závěrem. Možná se nový formát DC chytne a bude se líbit. Já tomu však příliš nevěřím. Mám rád tradice – a tady jedna tenisová skončila!

Pozn.: Co mě ještě udivilo? „Schedule“ zápasů. Začínat relativně pozdě a dohrávat rozhodující čtyřhru pozdě v noci, myslím, že není dobré ani pro samotné hráče, taktéž ani diváky. Vždyť své si k tomu řekl i samotný Rafa Nadal.


Autor: STP

Foto: Martin Sidorják (ilustrační foto nahoře) / STP (V. Houdek dole)