Tenisová obuv Nike - volba profesionálů ATP i WTA

Amerického výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike zná zřejmě každý aktivní sportovec nebo fanoušek. Ve světě tenisu se tato značka pohybuje již 47 let. Značku začal v bílém sportu zviditelňovat bouřlivák John McEnroe. Další ikonou, reprezentující styl 80. let, byl extravagantní Andre Agassi, kterého v 90. letech doplnil pravý opak, klidný a gentlemanský Pete Sampras.

V novém tisíciletí jsou hlavními představiteli „fajfky“ Maria Sharapova, Serena Williams, Rafael Nadal nebo Roger Federer. Ačkoliv švýcarská legenda v roce 2018 začala nosit oblečení japonského výrobce módní konfekce Uniqlo, obuv Nike na jeho rychlých nohou zůstala. Pro výkon tenisty jsou totiž zásadní dvě věci: raketa (s výpletem) a boty. Raketou se přenáší síla i cit při úderu do míče, ke kterému je nutné se včasným pohybem dostat. Ten zajistí jedině kvalitní obuv. Co to znamená? Obuv musí mít podrážku pro konkrétní povrch, tedy v dnešní době především antuku a beton, případně trávu. Musí být pevná a stabilní, protože tenisté často mění směr pohybu, během zápasů uběhnou desítky krátkých sprintů, absolvují výskoky a dopady (např. při servisu) nebo se doklouzávají. Z těchto důvodů musí být tenisová obuv také perfektně odpružená, aby zátěž kloubů byla co nejnižší, a zároveň musí mít stabilní vedení, aby nedocházelo ke zraněním (např. výronům kotníku). Všechny tyto vlastnosti poskytuje tenisová obuv značky Nike. Důkazem je seznam hráčů ATP a hráček WTA, který je plný zvučných jmen:

ATP TOP 20:

- Nadal
- Federer (oblečení Uniqlo)
- Medveděv (oblečení Lacoste)
- Shapovalov
- Khachanov
- Isner
- Kyrgios

WTA TOP 20:

- Halep
- Svitolina
- Andreescu
- Williams
- Osaka
- Kvitová
- Keys
- Sabalenka
Vondroušová

Mezi profesionály převažují dva modely obuvi Nike. Je to především Nike Zoom Vapor, momentálně již 10. řada tohoto legendárního modelu, který celou svoji kariéru obouvají Roger Federer, Maria Sharapova nebo Petra Kvitová. Bota má vylepšený systém Dynamic Fit se skeletem po celé délce chodidla pro dokonalou kontrolu nad pohybem, jednotku Zoom Air se špičkovým tlumením, odlehčenou phylonovou mezipodešev a svršek ze síťoviny a syntetiky, který je lehký a dobře prodyšný.

Druhým modelem, který je populární mezi profesionály, je Nike Air Zoom Vapor Cage, aktuálně 4. řada. O tom, že je tato bota vhodná pro extrémní zátěž svědčí fakt, že ji obouvá velký bojovník s dokonalým pokrytím kurtu Rafael Nadal. Guma a pružný plast vydrží i ty nejtěžší zápasy a unikátní systém šněrování se skrytými tkaničkami zvyšuje odolnost při skluzech. Jednotka Zoom Air v přední části skvěle pruží při každém kroku, jedinečné šněrování nohu pěkně stáhne, takže poskytuje při pohybu jistotu. Pevný skelet na vnějším boku zvyšuje stabilitu při pohybech ze strany na stranu.

Nike má ale i řadu dalších, méně finančně náročných, ale přesto velmi kvalitních typů tenisové obuvi. Každému hráči vyhovuje něco jiného, jednak podle tvaru chodidla, ale také podle způsobu pohybu a hry. Ideální je proto navštívit specializovaný obchod, kde vám s výběrem poradí profesionálové a kde si obuv vyzkoušíte.

Autor: Jakub Svoboda

Foto: Nike a Martin Sidorják