Přehled světových týmových soutěží
Ve světě týmového tenisu dochází v posledních letech k velkým změnám. Dokonce i tradiční soutěže jako Davis Cup nebo Fed Cup mění svoji podobu. Hodnocení změn ponecháme tentokrát stranou, ale pro přehled a orientaci vám představíme všechny hlavní týmové soutěže v souhrnném článku.
Davis Cup
Začneme tou nejstarší soutěží, založenou tenistou a politikem Dwight F. Davisem v roce 1900. Tradiční formát šestnáctičlenné světové skupiny a systému podskupin (od roku 1981), kdy se hrálo vždy třídenní utkání (pátek, sobota, neděle) na půdě jednoho ze soupeřů, složené ze čtyř dvouher a jedné čtyřhry (vše hrané na tři vítězné sety), je od letoška minulostí. Byl totiž zaveden jednotýdenní finálový turnaj s osmnácti účastník, hraný na jednom místě (aktuálně Madrid). Do finálového turnaje se automaticky kvalifikují semifinalisté z předchozího ročníku, dva výběry získávají divokou kartu a zbylých dvanáct celků postupuje z kvalifikačního kola. To se hraje ve dvou hracích dnech na půdě jednoho ze soupeřů a skládá se ze čtyř dvouher a jedné čtyřhry (hráno na dva vítězné sety). Na finálovém turnaji hraném v listopadu, jsou týmy rozdělené do šesti tříčlenných skupin, z nichž vítězové a dva nejlepší týmy z druhých míst (dle vyhraných setů a her) postupují do čtvrtfinále. Od této fáze má turnaj charakter vyřazovacího systému. V jeden den mezi sebou týmy odehrají vždy dvě dvouhry a jednu čtyřhru (na dva vítězné sety). Letos se v nově pojaté soutěži stalo vítězem Španělsko, když ve finále porazilo Kanadu.
Fed Cup
Týmová soutěž žen byla jako Pohár federace založena v roce 1963. Měla být obdobou mužského Davis Cupu. Do roku 1994 hrálo Federation Cup šestnáct týmů a soutěž hostil vždy jeden z účastnických států, hrálo se celý týden vyřazovacím způsobem. Střetnutí zahrnovalo dvě dvouhry a jednu čtyřhru. V roce 1995 se soutěž přejmenovala na Fed Cup a přešlo se na nový systém, v němž soupeři střídavě využívali výhody domácího prostředí. V letech 2001 a 2002 se závěrečná fáze turnaje hrála ve Španělsku na jednom místě (Madrid, resp. Maspalomas), ale následně se vrátil formát se střídáním pořadatelství jednotlivých utkání. V roce 2005 se počet zemí ve Světové skupině I ustálil na osmi. Podobně jako v Davis Cupu se střetnutí skládalo ze čtyř dvouher a jedné čtyřhry (na dva vítězné sety), akorát vše odehráno ve dvou dnech (sobota, neděle). Letos se však soutěž tímto způsobem odehrála zřejmě naposledy. Od roku 2020 ITF rozhodla, že stejně jako mužský Davis Cup, vyvrcholí týdenním turnajem. Do finálového turnaje se dostane dvanáct družstev. Hrát se bude v dubnu a v nadcházejících třech letech se bude konat na antuce v Budapešti.
Do boje o titul se dostane osm týmů z kvalifikace, hrané v únoru. V závěrečné fázi mají jistou účast letošní vítězky z Francie a jejich soupeřky z Austrálie, domácí Maďarky a jednomu účastníkovi ITF udělí divokou kartu. Zápasy budou tvořit dvě dvouhry a jedna čtyřhra v jeden den, stejně jako nyní v Davis Cupu. Hrát se bude ve čtyřech čtyřčlenných skupinách, ze kterých vítěz postoupí do semifinále. V kvalifikaci zůstává starý formát zahrnující čtyři dvouhry a jednu čtyřhru.
Hopman Cup
Hopmanův pohár je mezinárodní soutěž dvoučlenných smíšených družstev (tedy jeden muž a jedna žena), konaná od roku 1989 v australském Perthu. Vzhledem k faktu, že se Perth stává od roku 2020 dějištěm nového ATP Cupu (více viz níže), ročník 2020 je zrušen s plánem nalezení nového místa a obnovení akce v roce 2021. Pořadatelé zvali každoročně osm týmů, přičemž ve dvou čtyřčlenných skupinách se hrálo systémem „každý s každým“ (jeden dámský singl, mužský singl a smíšená čtyřhra). Vítězové obou skupin se střetli ve finále.
Laver Cup
Laver Cup, soutěž dvou šestičlenných mužských týmů světa a Evropy, se koná každoročně od roku 2017. Pořadatelství se střídá pravidelně mezi evropským městem a městem světa. Inspirací pro vznik střetávání nejlepších hráčů týmu Evropy s tenisty výběru světa se stal golfový Ryder Cup. U zrodu soutěže, která byla pojmenována po australské tenisové legendě Rodu Laverovi, stál Roger Federer a jeho marketingová společnost TEAM8. Kapitány týmů jsou tenisové ikony Švéd Björn Borg (Evropa) a John McEnroe (svět). První ročník se odehrál v Praze, druhý v Chicagu a třetí v Ženevě. Vítězem byl vždy tým Evropy. Od letoška je akce součástí kalendáře ATP, avšak zatím bez možnosti zisku bodů do žebříčku pro hráče. Soutěž se hraje ve třech dnech v září (pátek, sobota, neděle). Každý den zahrnuje tři dvouhry a jednu čtyřhru. V pátek se každý vítězný duel (hráno na dva sety, třetí set je super tiebreak) hodnotí jedním bodem, v sobotu má výhra hodnotu dvou bodů a v neděli pak tří bodů. Tento systém zaručuje atraktivitu až do posledního utkání. Vítězem je tým při zisku minimálně 13 bodů. Pokud je poměr nerozhodný 12:12, rozhoduje o vítězi utkání další čtyřhra. Kapitáni určují nasazení hráčů pro jednotlivé zápasy vždy večer před každým hracím dnem. Každý člen vítězného družstva obdrží odměnu 250 tisíc dolarů. Ročník 2020 se odehraje v americkém Bostonu.
ATP Cup
Další akcí, kterou zaštiťuje ATP, bude od roku 2020 ATP Cup. Mezinárodní soutěž mužských týmů naváže na Světový pohár družstev, který se konal v letech 1972-2012 v německém Düsseldorfu. ATP Cup budou na počátku ledna (3.-12.) hostit australská města Sydney, Brisbane a Perth. 24 týmů bude rozděleno do šesti čtyřčlenných základních skupin, přičemž osm z nich postoupí do již vyřazovacího čtvrtfinále. Tým může mít až pět hráčů a každé utkání se bude skládat ze dvou dvouher a jedné čtyřhry (vše na dva vítězné sety). Z turnaje budou přidělovány body do žebříčku ATP, s maximální výší až 750 bodů a celková dotace je 15 milionů dollarů. Účast národních výběrů se bude řídit postavením nejvýše figurujícího tenisty ve světovém žebříčku ve dvouhře.
Po odhlášení Rogera Federera je složení skupin pro rok 2020 následující:
Skupina A, Brisbane: Srbsko, Francie, Jižní Afrika, Chile
Skupina B, Petrh: Španělsko, Japonsko, Gruzie, Uruguay
Skupina C, Sydney: Velká Británie, Belgie, Bulharsko, Moldavsko
Skupina D, Perth: USA, Itálie, Rusko, Norsko
Skupina E, Sydney: Rakousko, Argentina, Chorvatsko, Polsko
Skupina F, Brisbane: Německo, Austrálie, Řecko, Kanada
Konkurence týmových soutěží tak bude v příštím roce veliká, v tenisovém kalendáři 2020 jsou navíc také Olympijské hry. Uvidíme tedy, které akce získají podporu hráčů, diváků a funkcionářů a které se naopak budou muset dále změnit, případně vrátit k původním formátům, nebo které dokonce zaniknou..
Autor: Jakub Svoboda
Foto: Martin Sidorják