Pohled experta: Tenis v době koronavirové

Profesionální sport se díky pandemii koronaviru prakticky zastavil, tenis nevyjímaje. Wimbledon byl zrušen, Roland Garros prozatím přesunuto na září, areál US Open přestaven na dočasnou nemocnici. Nikdo nyní nedokáže říct, jakými turnaji bude sezóna pokračovat, pokud tedy vůbec bude. Jisté je, že turnaje jsou zatím zrušeny do 13. července. Co to však znamená pro hráče a hráčky?

Tenisté, kromě těch nejlepších a marketingově nejzajímavějších, kteří mají uzavřené sponzorské smlouvy, vydělávají na turnajích. Turnaje se nehrají, žádné příjmy nejsou. Ano, existenční problémy teď bude řešit mnoho lidí po celé planetě díky přijatým drakonickým opatřením v rámci prevence šíření viru, a možná si říkáte, že tenisté mezi nimi nebudou. Nicméně v tenise si vydělá dostatek peněz prvních sto hráčů a sto hráček světového žebříčku, a tak by pro ně neměl být problém tuto dobu přečkat. Hráči, kteří se ale pohybují na nižších pozicích a bojují o účast na nejprestižnějších turnajích ATP, WTA a samozřejmě grandslamech, často svými výdělky zaplatí stěží náklady, které s sebou kariéra tenisového hráče přináší. To znamená především cestovní náklady (letenky, hotely) a platy trenérů. Momentálně se nehrají turnaje, tudíž náklady se hráčům také samozřejmě snížily, ale hráči z nižších pater žebříčku jednoduše nemusejí mít k dispozici úspory na přečkání delšího období bez výdělku.

Kromě případných finančních problémů, které se rozhodně netýkají těch největších hvězd, které se naopak díky svým finančním a často i vyjednávacím možnostem snaží v boji s koronavirem pomáhat, řeší tenisté i komplikace s tréninkem. Uzavření hranic a znemožnění cestování uvěznilo hráče na různých místech světa s různým stupněm přijatých opatření. To znamená, že v jedné zemi se např. nemůže ani vycházet z domu (např. Itálie), v jiné je možné již hrát tenis (např. ČR). Někteří hráči se tak mohou udržovat pouze kondičním domácím tréninkem, jiní již mohou začít s přípravou na kurtu. Otázkou ale je – s přípravou na co? U profesionálních sportovců je nezbytné stanovit plán přípravy s jasnými cíli. Protože ale nikdo momentálně neví, kdy se tenisová sezóna opět rozjede, je těžké směřovat přípravu konkrétním směrem. Jak uvedla např. i sama Petra Kvitová, je v těchto dnech obtížné nacházet motivaci. Trénink je tedy spíše „udržovací“, aby tělo nevypadlo z obvyklé zátěže. Pro některé tenisty však může být nucená pauza prostorem pro doléčení případných zranění a fyzických neduhů, pro někoho i šancí zkoušet v tréninku nové metody, případně i více zasahovat do techniky úderů bez obav, že se to negativně promítne do turnajových zápasů. V jaké formě se hráči a hráčky vrátí ukáže až čas, ale nepředpokládám, že by současná přestávka měla mít následně nějaký výraznější vliv na žebříčky. Odehrají se úvodní turnaje a hráči se velmi rychle vrátí do zápasového rytmu.

Svět momentálně řeší jinou bitvu než ty, které jako milovníci bílého sportu tak rádi sledujeme a které se odehrávají výhradně na tenisovém dvorci. Otázkou je, jak dlouho bude trvat, než neviditelného soupeře porazíme nebo alespoň eliminujeme tak, že sportovní akce s mnohatisícovými návštěvami budou opět povoleny. Sportovní byznys sice generuje obrovské příjmy i z televizních práv a např. v případě italské fotbalové ligy se již hovoří o hře bez diváků do konce roku, ale dlouhodobě prázdné tribuny si lze stěží představit. V tomto směru si netroufám být prorokem, jen doufám, že opět budeme moci brzy řešit tak „malicherné“ starosti, jako je např. neproměnění mečbolu ve finále grandslamu naším oblíbených hráčem..

Autor: Jakub Svoboda

Foto: Martin Sidorják