Ohlédnutí za antukovou částí sezony 2019 - Rafa a Roger versus ty ostatní

Co se dá označit za hlavní „bod", anebo chceme-li událost antukové části sezony letošního roku, je zcela příznačné. A to návrat Rogera Federera na povrch, který je hlavním a nejpřirozenějším povrchem pro většinu evropských hráčů v jejich juniorském období. Bohužel současná antuková sezona je relativně krátká, resp. ta její hlavní část, která každoročně vyvrcholí na Roland Garros.

Návrat „krále" na antuku to byl více než zdařilý. Roger Federer předváděl skvělé výkony a sledovat ho, jak přehrává hráče na tomto nejpomalejším povrchu, bylo fantastické. Vždyť na jeho tenisové umění například nestačili: Stan Wawrinka, Richard Gasquet, Gael Monfils, Borna Ćorić, Leonardo Mayer anebo stále se lepšící a na antuce výborně hrající Casper Ruud.

A na koho naopak nestačil? Na dva nejlepší antukáře současnosti. V Paříži na prakticky neporazitelného Rafaela Nadala a v Madridu na Dominika Thiema. V Římě nenastoupil k zápasu se Stefanosem Tsitsipasem, pravděpodobně důvodem byly dva odehrané náročné zápasy v jednom dni – s Ćorićem, resp. Sousou.

Co však bylo nejdůležitější a nejpřínosnější, to byla samotná účast Rogera na těchto třech odehraných turnajích (Madrid – Řím – Paříž). Turnaje to oživilo a jeho zápasy byly vždy beznadějně vyprodány. Diváci chtějí vidět především ty největší hvězdy a v tomto případě se jim to splnilo.

Další zajímavostí, anebo chceme-li určitým překvapením, byl rozpačitý vstup Rafaela Nadala do jeho nejoblíbenější části sezony. Ale i tady se ukázala velikost jeho osobnosti, a jak předváděl skvělé výkony zmiňovaný Roger Federer, stejně i tak je začal předvádět Rafa, a to v ten pro něj nejsprávnější čas. Nejdříve se rozehrál na turnaji v Římě (který celý vyhrál), aby pak již opět plný sebevědomí, tak jak ho známe, po dvanácté ovládl Roland Garros.

Z mého pohledu tato dvě jména (Nadal a Federer) byla tím nejdůležitějším, co se týká samotné antukové části, i když v případě Rafy to ze začátku tak nevypadalo.

Další, koho je potřeba zmínit, je Dominic Thiem. Vyhrál turnaj v Barceloně, kde v semifinále porazil Nadala, v Madridu porazil Federera a po boji prohrál s Djokovičem dvakrát 6/7, a pak především stejně jako v loňském roce, postoupil do finále v Paříži.

Během těchto letošních antukových turnajů se odehrála celá řada skvělých zápasů. Tři největší „ikony" současného mužského světového tenisu (Federer – Nadal – Djokovič) drží své pozice, přičemž je zřejmé, že se již soustředí především na ty největší turnaje (GS) a tituly z nich.

Dobrý je pro celý mužský tenis fakt, že k těmto osobnostem se výkonnostně přiblížili ať už zmiňovaný Dominic Thiem, anebo pak v poslední době výborně hrající Stefanos Tsitsipas.

Vysokou úroveň své hry v Paříži také předvedl Stan Wawrinka, dobře zahrál Karen Khachanov a povedené utkání odehrál Grigor Dimitrov s Marinem Čilićem i Stanem Wawrinkou.

Věřím, že právě Dimitrovova hra půjde ještě nahoru – a stejně tak i Saši Zvereva. Ten podle mého názoru ještě neudělal ten rozhodující krok ke grandslamovému titulu. Ale i vítězství před RG na turnaji v Ženevě anebo následné čtvrtfinále právě v Paříži jsou toho příslibem.

Mužský tenis je nyní velice zajímavý právě díky všem zmiňovaným, přičemž k nim by se dala doplnit ještě další jména, jako např. nevyzpytatelný Fabio Fognini, Kei Nishikori, Juan Martin del Potro a další...

Bohužel v ženách je situace zcela odlišná a letošní antuková sezona, resp. Roland Garros to potvrdila v plné míře.

Od prvních kol vypadávala jedna favoritka za druhou a na diváka čekalo relativně neatraktivní finále. A upřímně řečeno – ani jeho celková úroveň příliš nenadchla. Rozhodně to bylo jedno z nejslabších finále RG za poslední léta.

Bohužel dnešnímu ženskému tenisu chybí nová současná Steffi Graf, Monika Seleš, Martina Hingis, aj. Těžko říct, jestli se dokáže ještě v plné formě vrátit Maria Sharapova, Victoria Azarenka anebo Serena Williams.

A tak jako je tomu třeba ve fotbale, že diváci a fanoušci se jdou podívat kromě předvedené hry i na ty největší hvězdy, jako je Ronaldo nebo Messi a v mužském tenise Federer, Nadal nebo Djokovič, takové osobnosti momentálně v tom ženském chybí.

Autor: STP

Foto: Martin Sidorják / ČTK