Názor experta: Je Laver Cup zbytečnou akcí?

O víkendu, kdy v Ženevě probíhal již třetí ročník této akce inspirované golfovým Ryder Cupem, tedy souboje nejlepších hráčů Evropy a Světa, jsem občas zaslechl názor, že se jedná o akci zbytečnou s cílem vydělat na ni spoustu peněz. Ano, za akcí stojí významní sponzoři, jako např. Rolex nebo Mercedes, vstupenky jsou beznadějně vyprodané a klání sledují u obrazovek miliony diváků. Ačkoliv neznáme přesná čísla, lze předpokládat, že akce generuje nemalý zisk. Je to však špatně? Vůbec ne!

Roger Federer se svým týmem vytvořil událost, která se svým pojetím a formátem vymyká všem ostatním tenisovým turnajům a svým způsobem tak objevil „díru“ na trhu. Mezi prvky zvyšující atraktivitu patří např. systém bodování (v pátek si tým za vyhraný zápas připisuje bod, v sobotu dva a v neděli tři), super tie-break místo třetího setu, možnost koučování celým týmem v průběhu zápasu a pak především složení samotných týmů. Laver Cup v současnosti přitahuje pozornost především díky účasti Rogera Federera a Rafaela Nadala, protože sledovat, jak se tito dva šampióni, a jindy na kurtu rivalové, vzájemně povzbuzují, koučují a baví vtípky, je prostě pro tenisového fanouška zábavné. A o to tady především jde – o perfektní sportovní zábavu! I když se tentokrát z důvodu zranění Rafy nekonala očekáváná čtyřhra ve složení „Fedal“, jak občas zahraniční média označují spojení Federera s Nadalem, tito dva hráči jsou jednoduše „magnetem“. V týmu světa pak najdeme např. baviče Nicka Kyrgiose, australského bouřliváka, který dokázal v minulosti oba výše zmiňované porazit a který bavil diváky i tentokrát.  Zkrátka a jednoduše, i s ohledem na vzdálenou budoucnost, kdy budeme sledovat úplně jiné hráče, tato akce bude vždy zajímavá tím, že spojí jinak těžko slučitelné hráče dohromady – ať už v rámci týmů nebo deblových dvojic.

Honosnost a jméno akci dodává jméno Roda Lavera, na jehož počest se turnaj hraje. Jediný vítěz dvou kalendářních Grand Slamů v historii se vždy účastní zahajovacího ceremoniálu a posléze sleduje bitvy svých následovníků v hledišti. Ke zvuku akce přispívají také kapitáni obou celků – na straně Evropy je to Björn Borg a na straně Světa John McEnroe, tedy obrovské osobnosti bílého sportu a v aktivních letech odvěcí rivalové. Marketing je také do detailu promyšlený a od začátku důmyslně buduje akci svoji značku: černý kurt s unikátním nasvícením, umpire a lavičky ve tvaru poháru, řada doprovodných promo akcí v místě konání akce, netradiční záběry kamer z akce, již zmiňované koučování a povzbuzování od týmových spoluhráčů – to vše vytváří obsah, který následně koluje světem sociálních sítí a zcela strhává pozornost sportovních diváků na svou stranu.

Po sportovní stránce jsem byl před prvním ročníkem skeptický a měl jsem obavy, že akce bude mít exhibiční nádech, tedy že výkony a soupeření nebudou stoprocentní. Hned první zápas v Praze mě však vyvedl z omylu a např. u Nicka Kyrgiose jsem měl pocit, že se naopak snaží ještě více než na běžných ATP turnajích. Mimochodem, akce od letoška patří pod hlavičku ATP, ale hráči za ní nezískávají (zatím) body do žebříčku. Motivací je pro ně, kromě nezveřejněného startovného, také bezesporu částka 250.000 USD, kterou obdrží každý hráč vítězného týmu. Troufám si ale tvrdit, že ve společnosti takových hráčů a legend, by si beztak nikdo nedovolil vypustit jediný míč – to není v povaze těch nejlepších tenistů světa. A i když je nakonec asi zbytečné moji odpověď na otázku v úvodu vypisovat, tak přeci jen: Ne, Laver Cup není zbytečnou akcí! V době přerodu Davis Cupu a Fed Cupu si dokonce možná rychle získá větší renomé, než tyto dvě o poznání starší tenisové události.

Autor: Jakub Svoboda

Foto: Martin Sidroják / STP