Melbourne – hlavní světové město sportu

Melbourne, po Sydney druhé největší australské město, je právem považováno za hlavní světové město sportu. Fotbal, tenis, rugby, basketbal, Formule 1, motocyklové závody MotoGP, australský fotbal, kriket, dostihy – to je jen částečný výčet sportů, které Melbourne nabízí divákům v jejich nejvrcholnější podobě.

V našich krajinách ne až tak sledované sporty jako kriket, rugby nebo australský fotbal, mají u protinožců obrovskou popularitu. Např. Australská fotbalová liga patří co do počtu průměrné návštěvnosti mezi nejnavštěvovanější sporty na světě s průměrnou návštěvou okolo 40.000 diváků na zápas. Závody Formule 1 nebo MotoGP se konají v Melbourne každoročně již desítky let. Nejinak je tomu i v případě tenisového grandslamu Australian Open, které se v Melbourne koná pravidelně v lednu. Nádherný areál Melbourne Park je neustále modernizován tak, aby komfort pro diváky i hráče byl co nejvyšší. Tři největší dvorce, tedy centrkurt Rod Laver Arena, Hisense Arena a Margaret Court Arena disponují zatahovací střechou, která chrání před deštěm nebo extrémními horky, které nejsou v letních australských dnech neobvyklé. Ochota tamních pořadatelů je známá a ne náhodou patří Australian Open mezi nejoblíbenější turnaje na světě. Doletět do Melbourne z Evropy je sice časově i finančně náročnější, ale jisté je, že absolvované cesty nebudete litovat. Město nabízí krom sportu řadu dalších atrakcí.

„Povinnou“ atrakcí je procházka alespoň jedním z mnoha parků, kvůli kterým je Melbourne považováno za „zelené město“. Nádherná je např. zahrada Royal Botanic Gardens, v které se nachází více než 10 tisíc druhů rostlin, jezírka a travnaté plochy přímo vybízející k odpočinku. Pokud máte kromě zeleně rádi také zvířata, určitě navštivte Melbournské zoo, kde můžete krom jiného pohladit rejnoka nebo projít skleníkem s poletujícími motýli.

Za koupáním vyrazte tramvají do čtvrti St. Kilda, kde je veliká písečná pláž a lunapark. Když už zmiňujeme tramvaj, tak nezapomeňte na projížďku historickou tramvají centrem města. V centru navštivte také moderní mrakodrap Eureka Skydeck 88, odkud se vám naskytne výhled na celé město. Pro silnější povahy je připravena atrakce The Edge – kompletně prosklená kostka včetně podlahy, která se s Vámi vysune mimo plášť budovy.  

Budete-li chtít poznat i kousek Austrálie mimo město, vydejte se autem na celodenní výlet ke skalnímu útvaru zvanému Dvanáct apoštolů. Po cestě poznáte australskou krajinu, při troše štěstí uvidíte klokany a pojedete po krásné pobřežní Great Ocean Road. Dvanáct apoštolů tvoří v současnosti osm vápencových skal, které ční z moře až do výše 50 metrů a které v důsledku eroze ubývají a v průběhu let mění svůj vzhled.

Novinky a informace k probíhajícímu Australian Open naleznete na www.ausopen.com. Užitečnou aplikaci Australian Open Tennis 2020 do mobilu stáhnete na Google Play nebo na App Store. Zápasy ze všech kurtů lze sledovat na Eurosport Playeru za 129 Kč na měsíc.

Autor: Jakub Svoboda

Foto: STP