Jöel Blanc – „tenisový umělec“ z Roland Garros

O těch nejlepších hráčích často hovoříme jako o tenisových umělcích, platí to především u těch, kteří mají vytříbený styl. Joël Blanc je ale skutečným umělcem, kterému podobně jako Rafaelovi Nadalovi patří centrální dvorec Philippa Chatriera, s tím rozdílem, že místo rakety drží v ruce štětec.. 

Jöel Blanc se narodil 26. ledna 1946 ve francouzském Toulonu. Rodiče chtěli, aby se Jöel stal lékařem nebo zubařem, a ne „pofidérním“ umělcem. Malíř jim ale dnes děkuje za to, že chtěli, aby se ve škole učil anatomii. Jednak tak získal během studií čas a prostor pro umění, jednak také lépe porozuměl proporcím lidského těla, což využívá ve své práci. 

Jeho umělecká cesta byla dlouhá a bohatá. Po studiích klasického a výtvarného umění se věnoval práci v okamžiku a pohybu, s okamžitým přechodem od pozorování k realizaci. Následovalo několik cest do zahraničí na různé výstavy, které mu umožnily zdokonalit a rozvinout techniku kresby v akvarelu. Umělec poté cestoval do New Yorku a poté do Itálie do inspirujících míst, jako Řím a Benátky. V tomto období kromě akvarelů vytvářel Joël Blanc také série malých soch. V jeho práci se začal objevovat také stále častěji kůň a postupně se začal účastnit významných dostihů. Nezapomeňme zmínit také krajiny, ve kterých je mistrem.

Zlom v kariéře Jöela Blanka přišel v roce 2003, když byl pozván na mistrovství světa v atletice v Paříži francouzskou televizní stanicí France 2. „Věděl jsem, že to je to, co jsem chtěl dělat. Vkládal jsem do své práce celé tělo, jako bych byl sám jedním z běžců,“ vzpomíná. „Nějaká žena mě požádala, abych dokončil malbu a dal ji na konci 100metrového sprintu běžci, tak jsem ji dokončil za 10 sekund!" Tento úspěch vedl k dalšímu pozvání od France 2 na pokrytí příštího ročníku French Open. „Ve své práci musím přijímat výzvy a kreslit něco, co ostatní nedělají, a tak jsem se obrátil ke sportu,“ říká. Blanc se dnes věnuje i jiným sportům, jako je např. golf a ragby. "Každý sport má své speciality. Například, pólo... je to jako boj, je to velmi rychlé a pohyb koní se mění ve vteřině," říká.

Od roku 2004 se tak každoročně účastní tenisového grandslamu French Open v areálu Rolanda Garrose, kde svým jedinečným stylem v duchu impresionismu zachycuje tenisové hvězdy na malířské plátno. Jak jednou sám uvedl pro CNN: „Když začnu malovat, nevím přesně, co se stane, ale vím, co chci představit na začátku. Poté je to příběh života. Vím, jak to začíná, ale nevím, jak to skončí.“ Blanka každoročně přitahuje kouzlo a šarm antukového grandslamu v Paříži. „Roland Garros je moje oblíbené místo. Je to blízko mého studia, jsem jako soused." Říká 74letý umělec.

Během French Open můžete vidět některé malby Jöela Blanka v restauraci Le Murat, která je vzdálena 15 minut chůze od areálu směrem do centra. Pokud budete mít štěstí, s umělcem se tady možná potkáte i osobně. Ostatně, v této restauraci během turnaje potkáte i řadu tenisových osobností. Pokud byste rádi některý z obrazů Jöela Blanka vlastnili, můžete jej zakoupit u Sport Art Gallery. Některé dokonce nesou podpis hráčů, kteří jsou na plátně zachyceni, včetně legendy Rogera Federera.

Autor: Jakub Svoboba

Foto: Martin Sidorják / STP / Jöel Blanc