Cesta na tenisový trůn, aneb rukojeť tenisových rodičů

Knihy s praktickými zkušenostmi ze sportovní výchovy rodičů, trenérů či manažerů jsou velkou oporou a zdrojem inspirace pro rodiče, kteří se na takovou výchovu teprve chystají. Metody, které se buď již osvědčily, nebo naopak nepadly na úrodnou půdu, jim mohou pomoct najít jejich vlastní cestu. Jednu takovou knížku bychom vám dnes chtěli dát do povědomí.

Knihy s těmito zkušenostmi tvořily už na počátku rozvoje Kamevédy prameny pro tvorbu základních pilířů komplexní multirozvojové výchovy dětí. Ačkoliv to byly knihy z tenisové oblasti, nalezl jsem v nich mnoho obecných fungujících výchovných metod. V této souvislosti musím na prvním místě jmenovat inspirativní cesty k úspěchu Martiny Hingisové, Ivana Lendla nebo Martiny Navrátilové, které byly inspirací a vodítkem pro mnoho rodičů a trenérů tenisu. Obrovský vzdělávací potenciál představují také např. životopisná díla Černá a bílá od Richarda Williamse, nebo Nezastavitelná, autobiografie o Marii Šarapovové. To jsou knížky, které lze také s jistotou zařadit mezi povinnou četbu skutečně odhodlaných tenisových rodičů. Najdete zde podstatu náročného přístupu k tenisu, vysoké ambice od počátku i úspěšné výchovné strategie, které doplňují sportovní vzdělání především u těch rodičů, kteří na počátku své cesty o tenisu příliš mnoho nevědí. To někdy vůbec nemusí být na závadu, protože hlad po informacích a skutečné nadšení představuje zlatý grál každého výchovného úspěchu. Leckdy mohou tyto komodity být ještě důležitější než vlastní hvězdné tenisové zkušenosti. I když jsou tyto tituly nějaký ten rok vydané, stále obsahují velký potenciál.

Pokud bych ale měl vybrat nějaký titul ze současné doby, který bych doporučil odhodlaným rodičům malých tenistek a tenistů, volil bych knížku Cesta na tenisový trůn, aneb rukojeť tenisových rodičů z pera Vladimíra Houdka. A to zejména ze dvou hlavních důvodů.

Tím prvním je, že kniha vyšla před necelým rokem, veškeré obsažené informace jsou tedy skutečně aktuální.

Druhým, a ještě důležitějším důvodem, je otevřená a výstižná výpověď tenisového trenéra a sportovního manažera Vladimíra Houdka o rozvoji, postupech a důležitých rozhodnutích, ze kterých se vedení mladého sportovce s vrcholovými ambicemi ve své podstatě skládá.

Pokračování na webu www.kameveda.com
Kamevéda je filozofie a metodika výchovy, která otevírá maximální prostor pro rozvoj dítěte, pro jeho zdraví a budoucí prosperitu.
 

Autor: Pavel Zacha

Foto: Martin Sidorják

Zdroj: https://www.kameveda.com/cs/agentury/agentury2/647-cesta-na-tenisovy-trun-aneb-rukojet-tenisovych-rodicu