Blog Vladimíra Houdka: Velikáni světového tenisu aneb ty nejlepší údery - TOP bekhend (muži)

Je zde další blog o nejlepších úderech tenisové historie. Tentokrát to bude mužský bekhend. U bekhendu ale udělám jednu změnu – a to proto, že tohoto úderu je hned několik variant, a to: jednoručný, obouručný a pak také často opomíjený čop, který byl v minulosti mnohými odborníky odsuzován k zániku. Já si však komplexního hráče bez něj nedovedu představit. A také ti nejlepší hráči minulosti i současnosti si s ním vypomáhají(li), a to ať k velice účinné obraně, zpomalením hry s nízkým odskokem, zamezení soupeři hraní tvrdých úderů s kulminací míče nad sítí, anebo i k plynulému náběhu právě k síti.

Proto do mého TOP výběru tentokrát zařadím 5 nejlepších obouručných bekhendů, 5 jednoručných a nakonec 5 zmiňovaných čopů.

Jak už jsem psal v minulosti, každé takovéto hodnocení či výběr jednotlivých úderů, resp. hráčů je velice subjektivní, jelikož vždy nejde přesně změřit účinnost jednotlivých úderů. Mnohem snažší je to u servisu – tam je hlavním vodítkem počet es nebo přímých bodů z podání , anebo pak i u forhendu, kde se úspěšnost odvíjí od počtu vítězných míčů. Počet nevynucených chyb se v tomto ohledu až tolik neřeší.

U bekhendu je situace malinko odlišná. Z bekhendové strany se tolik bodů (myšleno vítězných míčů - „winnerů“) neděje, tedy určitě ne v takovém množství, jako v případě forhendu. To znamená, že u bekhendu se více (oproti forhendu) dává důraz na jistotu, udržení se ve výměně, připravit si pozici k vítěznému míči, k přechodu na síť, aj.. Mnozí hráči ale i například také lépe prohazují z bekhendové strany. Myslím, že by se toho dalo vyjmenovat ještě mnohem více.

Proto také kromě účinnosti jednotlivých úderů, se hodně zaměřujeme na to, jak se nám daný úder líbí. Ale pozor – co je efektní, nemusí být ještě efektivní. Anebo ještě jinak – znal jsem hodně hráčů, kteří hráli „hezký“ tenis a jejich údery byly jak z tenisové učebnice, ale jejich hra z nějakého důvodu nefungovala. To se může týkat i jednotlivých úderů. Na druhou stranu méně oku lahodící hra či údery, může být velice účinná. Pro příklad: tenisová technika Johna McEnroe a nebo Danilla Medveděva určitě není podle té uplně správné tenisové „učebnice“.

Do mého výběru TOP bekhendů jsem tedy vybral ty údery (hráče), o kterých jsem přesvědčen, že jsou nejen perfektně technicky zvládnuté, ale jsou také především i účinné. Určitě by si ale zasloužilo být v tomto výběru mnohem více jmen, ale to platí pro každý jednotlivý úder, či tenisovou činnost.

Jen pro připomenutí, v prvním Blogu se jednalo o nejlépe servírující muže, a kdo to tedy byl : Sampras – Ivaniševič – Karlovič – Kyrgios – Roddick – Becker – Federer – Tanner – Isner – Berdych.

V tom druhém se jednalo o Top servis žen: S.Williams – Navrátilová – V.Williams – Davenport – Ka.Plíšková – Vandeweghe – Suková – Barty – Kr.Plíšková – Goerges.

Ve třetím forhend mužů: M. del Potro – Courier – Gonzalez – Lendl – Alcaraz – Federer – Sampras – Berdych – Nadal – Rublev.

Ve čtvrtém forhend ženy: S. Williams – Graf – Seleš – V. Williams – Šarapovova – Keys – Barty – K. Plíšková – Azarenka – Ivanovič.

Pozn.: U každého hráče se jedná o úder v dobách jeho nejlepší formy, či žebříčkového postavení a nelze srovnávat konkurenci jednotlivých hráčů v dané době s jinou tenisovou generací.

Vladimír Houdek ve Wimbledonu

Top bekhend (muži):

Oboruč:

 • Novak Djokovič

 • Jimmy Connors

 • Carlos Alcaraz

 • David Nalbandian

 • Andre Agassi

Jednoruč:

 • Stan Wawrinka

 • Richard Gasquet

 • Stefan Edberg

 • Dominic Thiem

 • Stefanos Tsitsipas

Čop:

 • Roger Federer

 • Javier Sanchez

 • Patrick Rafter

 • Grigor Dimitrov

 • Fabrice Santoro (čop obouruč)

Carlos Alcaraz

Níže původní text z předchozích blogů "Velikáni světového tenisu aneb ty nejlepší údery"

Od té chvíle v dětství, kdy jsem se začal pohybovat v tenisovém prostředí, tak jsem mnohokrát opakovaně slýchával diskuze o tom, kteří z hráčů či hráček jsou ti nejlepší v celé tenisové historii.

Odpověď na tuto otázku je velice komplikovaná – neobjektivní, chcete-li více méně vždy tak trochu subjektivní. V odpovědi můžou hrát svojí roli i určité sympatie k jednotlivým hráčům, anebo k jejich herním stylům. Dalším důležitým faktorem je pak doba, ve které každý z hráčů působil, a to pak především s ohledem i na soupeře, se kterými se utkával. Tím chci jen zdůraznit, že i konkurence v každém tenisovém období sehrávala svoji velkou roli. Další neméně podstatnou kapitolou byl a je vývoj materiálů, který se samozřejmě nejvíce podepsal do výroby stále kvalitnějších tenisových raket, povrchů (popř. i míčů), a ovlivnil tak i vývoj a změnu herních stylů.

Z těchto mnoha důvodů je pak velice těžké určit nejen nejlepšího či „top“ nejlepší hráče tenisové historie – co se týká jejich výkonnosti a případně i celkového množství získaných turnajových titulů – ale pak i toho, který že z hráčů měl nejlepší servis, forhend či jiný úder, popř. pohyb po dvorci, bojovnost nebo jiné další tenisové přednosti.

I tak se vždy pokusím najít ze svého subjektivního pohledu „Top 10“ hráčů z tenisové historie (i současnosti), kteří byli či jsou těmi úplně nejlepšími v některé ze svých tenisových činností (úderů), přičemž vím, že do těchto deseti jmen se nemůžou vměstnat všichni ti, kteří by si to případně ještě zasloužili.

Co člověk, to názor – proto se mnou mnozí nemusí souhlasit – a mohou si vytvořit úplně jiný vlastní tenisový úderový „dream team“.

Vladimír Houdek při Turnaji mistryň v Singapuru

Z mé knihy (Cesta na tenisový trůn) přikládám výňatek – z mého pohledu „ideální tenista“:

Možná už vás to někdy také napadlo. A docela jistě jste si na dvorci posteskli: Mít tak servis jako Sampras… O čem mluvím? O tom, jak by bylo zajímavé moci vytvořit ideálního hráče; vzít si od těch nejlepších jejich největší zbraně, nejlepší údery a vlastnosti, a sestavit neporazitelné eso. Naštěstí nic takového udělat nelze, a tak musíme zůstat jen u teorie a takového supertenistu si zkusit představit. Nevím, jak těžké rozhodování by čekalo vás, pro mě by tak složité nebylo.

Začnu-li u (prvního) podání, vybíral bych z několika dobrých možností. Asi bych neprohloupil, kdybych řekl Pete Sampras nebo Boris Becker. Jejich první servis, to byla skvělá kombinace razance a umístění, ale také spolehlivosti. Byl to úder méně čitelný, navíc uměli servis variovat. Tím pádem dávali mnoho es a přímých bodů z podání a získávali množství dalších snadných bodů.
Druhé podání bych si vypůjčil od Stefana Edberga, a to především pro jeho precizní umístění a pro soupeře nepříjemný kick.
Forhend? Hodně nátlakový a účinný je Del Potrův, podobný byl Lendlův a skvělý je i ten Federerův. Ve všech případech jde o dominantní úder, kterým všichni zmínění hráči tlačí/tlačili soupeře do defenzivy a dělají/dělali hodně vítězných bodů – zkrátka skutečná zbraň.
Pokud jde o bekhend, chtěl bych mít v rejstříku ten Stana Wawrinky, nebo obouručný Novaka Djokoviće. U obou jde o velice jistý úder, oba se mohou bez obav pustit do delší výměny, dělají minimum nevynucených chyb, ale současně dokážou z bekhendu hrát vítězné míče.
Čopovaný bekhend bych si vzal od Rogera Federera. Je jednoduše perfektní a lze ho využít jak v mezihře, tak při aktivní obraně, kdy otupí útočnou hru soupeře, ale i při náběhu na síť.
Při returnu bych postavil k základní čáře Andreho Agassiho či Novaka Djokoviće. Jejich return eliminuje i ty nejtvrdší servisy, nadto je milimetrově přesný a díky tomu precizní i při prohozu.
Ve hře na síti bych se opřel o voleje Borise Beckera či Feliciana Lopeze, pokud jde o přehled a cit pro míč, pak je mým favoritem Radek Štěpánek.
Zbývají už jen dva aspekty. Pro dokonalý pohyb, chcete-li rychlost, bych zvolil nohy Michaela Changa. A pokud jde o vůli, bojovnost a mentální odolnost, v tom je nepřekonatelný Rafael Nadal.
Takový hráč by asi pár úspěchů získal, co říkáte?

Dominic Thiem

A kde bych se poohlédl po nejlepších úderech žen?
Servis bych si vypůjčil od K+K, respektive z pravé strany ten Karolínin a zleva Kristýnin. Pro více možností bych ještě zvažoval Serenu Williams nebo Julii Goerges.
Forhend je jasný, ten Serenin, to je smrtící nátlakový úder.
Bekhend by se mi líbil liftovaný obouruč Moniky Seleš nebo Kim Clijsters. Ale i jednoručný bekhend Justine Henin by byl fantastický.
Při čopu existuje jedna jediná volba – úder Steffi Graf, absolutně dokonalý.
U returnu bych dal přednost Sereně Williams před Viktorií Azarenkou nebo Angelique Kerber.
Hra na síti, přehled a voleje, tam není co řešit, v tom je historicky nejlepší Martina Navrátilová.
Pohyb po dvorci a rychlost – to je složitější. Nebyl bych si jist, jestli vybrat Hanku Mandlíkovou, Steffi Graf nebo Caroline Wozniacki.
Vůle a bojovnost, to je naopak jistota – Maria Šarapova.

Ne vždy musí být tenisový úder tak říkajíc oku lahodící – chcete li technicky či učebnicově perfektní, a to dle představ tenisových odborníků a různých tenisových metodiků. Vždyť pro příklad takové údery Johna McEnrorea (forhend), nebo abych nechodil příliš do historie, tak současně hrajícího Daniela Medvěděva rozhodně nejsou také podle „tenisové učebnice“. Ze všeho nejdůležitější je funkčnost neboli efektivita daného úderu. Co hráč, to tak trochu odlišná a osobitá tenisová technika, která by vás ale neměla určitě v žádném případě limitovat, ba naopak měla by být jednou z vašich největších zbraní.

Novak Djokovič

Rafael Nadal

Top bekhend (muži):

Oboruč:

 • Novak Djokovič

 • Jimmy Connors

 • Carlos Alcaraz

 • David Nalbandian

 • Andre Agassi

Jednoruč:

 • Stan Wawrinka

 • Richard Gasquet

 • Stefan Edberg

 • Dominic Thiem

 • Stefanos Tsitsipas

Čop:

 • Roger Federer

 • Javier Sanchez

 • Patrick Rafter

 • Grigor Dimitrov

 • Fabrice Santoro (čop obouruč)

Autor: Vladimír Houdek

Foto: Martin Sidorják, archiv Sport Towers Prague