Blog Vladimíra Houdka: Roland Garros v novém kabátu

Tenis určitě patří mezi ty sporty, do kterých proudí hodně peněz. Už během mé první návštěvy US Open ve Flushing Meadows – kdy jsme měli možnost dostat se do prostor, které jsou běžným návštěvníkům zapovězeny (a to i hráčům), bylo nám s patřičně fundovaným komentářem sděleno, že tenisový US Open patří každoročně mezi jednu z nejvýdělečnějších sportovních akcí v USA. Myslím, že to platí pro všechny čtyři grandslamy – tedy to, že generují značné zisky.

Proč o tom mluvím? Každoroční navyšování Prize Money je určitě správné – a to především pro hráče, kteří končí v prvních kolech. Peníze, které si vydělají na grandslamech jim mohou pomoci při financování zbytku sezony a veškerých nákladů spojených s jejich programem.

Jinou kapitolou je ale i neustálá modernizace jednotlivých areálů. A zatímco v případě Australian Open, Wimbledonu a US Open, kde různé změny jsou prakticky každým rokem součástí nového ročníku, Roland Garros zůstávalo v tomto směru tak trochu pozadu.

Bohužel v rámci areálu a jeho umístění mají pořadatelé v Paříži dost svázané ruce a jeho přílišné rozšíření nepřipadá v úvahu. Z jedné části svírá areál čtyřproudá silnice, z druhé je zastavěný domy a z té poslední ho obklopuje botanická zahrada.

A tak každého určitě potěší změny, které se udály v rámci příprav na letošní French Open. A to ať už celková modernizace hlavního dvorce Philippa Chatriera, zcela nový kurt Simonne-Mathieu anebo celá řada dalších úprav a vylepšení. Na to nejzásadnější se ale stále čeká – a to zastřešení hlavního centru v případě nepřízně počasí. A tak snad již příští rok...

Ke všemu zmíněnému bych chtěl říct ale ještě jeden dovětek. Přes všechny úpravy a modernizace, stejně mi přijde, že se všeobecně tak trochu zapomíná na „běžného diváka". Je skvělé, že hráči mají větší pohodlí, určitě si ho zaslouží a navíc ho potřebují, aby podávali ty nejlepší výkony. I co se týká hostů VIP, je potřeba si uvědomit, že se jedná mnohdy o velké osobnosti (šampiony) doby minulé, ale i třeba o různé sponzory, kteří si nadstandard jistě svojí podporou dané akce mnohonásobně zaplatili. Ale co běžný divák?

Vždy, když opouštím prostory Players lounge, si dávám podobnou otázku, a to, když vidím nekonečné fronty. Nejdříve je potřeba říct, že je samozřejmé, že není možné, aby bylo v jakémkoliv areálu dostatek místa na restaurace pro každého diváka, to jistě ne. Ale přeci jen – lze anebo nelze udělat o trochu víc?? Já si myslím, že ano.

Jistě – člověk si řekne, že divák jde především na tenis, aby viděl kvalitní zápasy. Ale znám také mnoho lidí, kteří jdou do areálu si užít tu skvělou tenisovou atmosféru, že jsou momentálně tam, kde jsou všichni nejlepší tenisté světa. Jen když projdou „branou", dýchne na ně historie desítek předešlých ročníků, a tu by si rádi chtěli užít během turnajového dne, v pěkné venkovní restauraci. Třeba v kombinaci s vhodným zastřešením v nepřízni počasí – ideální. Popovídat si s přáteli o zápase, který viděli a třeba na který se ještě naopak těší.

I v tomto se jednotlivé areály dost liší. A jen pro příklad, v předminulém týdnu na turnaji v Římě (kde je mimochodem krásný a moderní areál Foro Italico), kde především v první polovině turnajového týdne počasí divákům moc nepřálo, jsme v deštivém počasí hledali vhodné posezení marně. Jak jsem již psal, pro všechny zájemce by se asi volná židle hledala těžko, ale během dlouhého čekání na to, jestli se počasí umoudří, by mnoho fanoušků vzalo za vděk takovou možností. Hodně by se jich v takové „tenisové restauraci" vystřídalo – a to myslím, že nejen ve chvílích, kdy prší. Tím nechci říct, že by vůbec takové restaurace v areálech nebyly – ale je jich zoufale málo.

Věřím, že i toto se bude v příštích letech zlepšovat jako mnoho jiného. Myslím, že za relativně vysoké vstupné si to „běžný divák" zaslouží.

A na závěr tohoto Blogu – kdo že vyhraje letošní Roland Garros – anebo kdo se dostane hodně daleko v turnaji mimo ty hlavní hvězdy a favority jako jsou Nadal nebo Djokovič?!

Můj „Tip" je, že daleko by se mohli dostat v mužské části pavouku Dominic Thiem nebo Fabio Fognini, a v té ženské třeba Belinda Benčič. popř. Caroline Garcia, které se v minulých měsících až tak nedařilo. Tak třeba v Paříži...

Autor: VH

Foto: Martin Sidorják / ČTK