Blog Vladimíra Houdka: (NE)nahraditelný pan Výjimečný - Roger Federer

Každá doba s sebou přináší velké tenisové šampióny. Ať už to byli v dávných časech např. Rod Laver, Ken Rosewall, Jimmy Connors, John McEnroe, Ivan Lendl, Boris Becker anebo Pete Sampras a Andre Agassi. Už v těchto dobách jsme mohli vídat neuvěřitelnou rivalitu a fantastická grandslamová finále těchto velikánů. Určitě mnohá z nich patří mezi nezapomenutelná a zapsaly se do tenisových dějin zlatým písmem. Po těchto vynikajících hráčích přišla na tenisovou scénu tzv. Velká trojka. Roger Federer, Novak Djokovič a Rafael Nadal. I těmto třem velikánům samozřejmě sekundovali také velmi dobří hráči jako Andy Murray, Stan Wawrinka nebo Del Potro. Ovšem neohroženost a dlouhověkost této trojice tenisových „gladiátorů“ byla více než zřejmá, ne-li neotřesitelná.

Nejstarší z této trojice Roger Federer se zapsal do historie nejvýraznějším možným písmem. Vyhrál prakticky vše, co se vyhrát dalo a tento fakt podtrhuje jeho 20 grandslamových titulů a z toho osm wimbledonských triumfů. Jeho tenisové úspěchy jsou nesmazatelné a mnohé z nich nepřekonatelné, ale dalším neméně důležitým faktem je jeho herní projev, a to nejen ten tenisový, ale pak i projev jeho osobnosti, která měla vždy lesk tenisového gentlemana. I tento pozdější gentleman ve svých teenagerských letech házel raketou a někdy bojoval s ovládnutím svých emocí, ale velice brzy našel svou jak tenisovou, tak osobnostní tvář, která ho pak provázela po zbytek jeho neuvěřitelné kariéry. Roger byl „ozdobou“ každého turnaje, kterého se zúčastnil, ať už došel k turnajovému titulu či nikoliv, a každý pořadatel si přál mít jeho jméno v turnajovém pavouku. Zápasy proti Nadalovi, Djokovičovi nebo Murraymu byly opravdu po dlouhá léta úplně tím nejlepším, co se v tenisovém světě dalo vidět a výkony těchto zmiňovaných protagonistů přiváděly tenisové příznivce k pozitivnímu tenisovému šílenství.

Osobně jsem měl možnost Rogera vidět na mnoha zápasech a turnajích, jak ve Wimbledonu, tak i na ostatních akcích. Při této příležitosti vzpomínám, jak jsme jednou trénovali při Australian Open s Karolínou Plíškovou a překvapilo nás, když jsme na náš tréninkový dvorec příšli, že byl zcela obsypán fanoušky. Nad kurtem byl navíc mostek vedoucí do druhé části areálu, který byl zcela zaplněný diváky. Bylo nám jasné, že fanoušci se nepřišli podívat na nás, protože většina z nich měla na sobě helvétské kříže a transparenty s jménem Roger Federer. Podívali jsme na rozvrh tréninkový kurtů a po nás šel na řadu právě pan Výjimečný. Z pozice trénéra jsem nikdy jindy v životě nehrál před takovou diváckou návštěvou, jako tenkrát.

Všichni velcí šampióni, kteří se rozhodnou ukončit kariéru, na tenisovém okruhu určitě chybí a všichni na ně s těžkým srdcem vzpomínají, nicméně tento odchod je o to bolestivější, že Federer je nenahraditelný a bohužel později bude ještě umocněný odchodem jeho nejvetších konkurentů Novaka Djokoviče a Rafaela Nadala. Tady bych si dovolil říct, že to bude tenis před Velkou trojkou a po ní, která se z mého pohledu už pravděpodobně nebude nikdy opakovat. To podtrhuje do této doby celkem získaných neuvěřitelných 63 grandslamových singlových titulů.

Co mimo jiné řekl Roger Federer během své kariéry:

„Pokud děláte ve svém životě něco nejlépe, nechcete se toho vzdát – a pro mě je to tenis.“

„Dobrý tenisový hráč se skládá z mnoha různých ingrediencí.“

„Vždy chcete vyhrát. To je důvod, proč hrajete tenis, protože tento sport milujete a snažíte se v něm být co nejlepší.“

„Někdy musíte akceptovat, že soupeř hrál ten den lépe než vy.“

„V posledních týdnech jsem přemýšlel, jak bude vypadat okruh beze mě. Je pěkné, když si fanoušci myslí, že tenis beze mě už nebude stejný jako dřív, ale jsem si jistý, že tenis přežije i můj odchod. My s Rafou tu už nebudeme, ale tenis ano.“

Přehled největších úspěchů:

  • vítěz 20 grandslamových turnajů ve dvouhře: 8x Wimbledon, 6x Australian Open, 5x US Open, 1x French Open
  • 6x vítěz Turnaje mistrů
  • 103 titulů ve dvouhře na okruhu ATP
  • stříbrná medaile ve dvouhře z Olympijských her v Londýně 2012
  • zlatá medaile ve čtyřhře z Olympijských her v Pekingu 2008
  • vítěz Davis Cupu 2014
  • 3x vítěz Hopman Cupu
  • 310 týdnů v pozici světové jedničky (bez přerušení 237 týdnů, což je historický rekord)

Autor: Vladimír Houdek

Foto: Martin Sidorják, archiv Sport Towers Prague