Blog Vladimíra Houdka: Napravená římská vítězná křivda

Už od samého začátku mé mnohaleté spolupráce (14 let) s Karolínou a Kristýnou Plíškovými jsem se podivoval nad tím, jak většina „tenisových expertů" okolo nás holky zrazovala od antukového povrchu. Moc jsem to nechápal – tedy to, proč zrovna na antuce by nemohly být úspěšné. Ano, nabízí se vysvětlení, že hráči, který vyznává útočný styl a ještě má k tomu relativně vysokou postavu, pomalá antuka nebude příliš svědčit. Kousek pravdy na tom samozřejmě je, ale pouze jen její malá část. Kdyby tomu tak bylo, těžko by „antukové" Roland Garros vyhráli takoví hráči jako Roger Federer, Maria Šarapova anebo i agresivně hrající trojnásobná vítězka RG Serena Williams. Příkladů by se však našla jistě celá řada.

Je potřeba si na druhou stranu uvědomit, že pomalejší povrch vám dává více času na vlastní přípravu úderu a také se k němu včas dostat. Pravdou ale zůstává, že chodit na antuce pravidelně na sít, by v současnosti asi moc efektivní nebylo.

Když by se někdo Karolíny zeptal na oblíbený povrch (nebo turnaj), jsem přesvědčený, že odpověď by byla „americké betony" a jako jeden z top turnajů US Open. Ale i na antuce Karolína dokazuje, jak se většina „odborníků" mýlila a jakých skvělých výsledků může i na tomto povrchu dosahovat. Pro příklad snad jen: semifinále Roland Garros, semifinále na turnaji v Madridu, finále v Norimberku, vítězství na Prague Open a nyní na jednom z nejprestižnějších turnajů celého okruhu WTA v Římě.

A přitom bych řekl, že Řím patří z antukových turnajů ještě mezi ty nejpomalejší, i když letošní kurty (alespoň mně) připadaly o něco rychlejší než v minulosti.

Osobně na velkou spravedlnost nevěřím – a to ani na tu „sportovní". Alespoň zde v Římě se spravedlnost prosadila. Není potřeba si znovu připomínat velkou křivdu a neuvěřitelný kiks rozhodčí, která Karolínu tak poškodila a stála v loňském roce z velké části za jejím vyřazením z turnaje, což ještě korunovala řecká soupeřka Sakkari prohlášením, že míč, resp. jeho dopad vůbec neviděla.

Letos si to Karolína vynahradila celkovým vítězstvím v turnaji, a pak i vyřazením v semifinále právě loňské soupeřky Sakkari.

Další „antuková" výzva bude už za týden v Paříži. Snad bude opět úspěšná. Ale ať už dopadne jakkoliv – nic to nezmění na tom, že Karolína v Římě dosáhla zatím na svůj nejcennější titul v kariéře.

P.S. Vítězný turnaj Karolíny v Cincinnati má stejnou kategorii – ale pro mě je titul z Říma přeci jen o něco výš.

Autor: VH

Foto: Martin Sidorják