Blog Vladimíra Houdka: Masters – skutečný „vrchol“ sezóny?

Sám sebe se ptám – je Masters opravdu vrcholem každé sezóny ATP/WTA!? Co se týká kalendářně, tedy tím, že je Masters posledním velkým turnajem každé sezóny, tak určitě. Když to ale vezmu podle úrovně jednotlivých zápasů a výkonnosti hráčů, kteří se svojí výbornou sezónou do turnaje kvalifikovali, a pak také zájmem diváků (to především v případě Masters WTA), tak tomu opravdu podle mého názoru není. Troufnu si říct, že víc jak 98 % hráčů, kteří by dostali otázku, jaký turnaj by si přáli vyhrát, určitě by bylo Masters až za všemi grandslamovými turnaji a také by mu ještě konkurovaly turnaje jako ty např. v Indiana Wells či Miami.

Když si vezmu velmi malý počet hráčů (8), kteří se každoročně tohoto turnaje účastní, a k němu daný počet „skrečí“ nebo odstoupení některého hráče(ky) z turnaje, toto číslo se mi zdá také docela velké. Anebo to alespoň tak opticky vypadá. Vždyť jen nyní v Šen-čenu z každé skupiny se odhlásila jedna hráčka – z „červené“ skupiny Naomi Osaka a z „fialové“ Bianca Andreescu. První jmenovanou tedy ve skupině nahradila Kiki Bertens, aby svůj zápas proti Belindě Benčič ve druhém setu skrečovala.

Když se ještě otočím zpět na Masters hraná v posledních letech v Singapuru, tak se mně vybaví poloprázdné tribuny a celkově relativně malý zájem ze strany diváků o samotný turnaj. Když jsem se v hale rozhlédl kolem sebe, rozhodně jsem si nepřipadal jako na vrcholné akci tenisového roku. K tomu se ale sluší také dodat, že celkový servis ze strany pořadatelů byl na té nejvyšší úrovni a pořadatelé dělají pro hráče opravdu veškerá pomyšlení.

Já se ale na turnaj dívám z pohledu tenisového fanouška a celkové zajímavosti akce jako takové. Osobně ctím a mám rád tradice. Rozhodně nejsem příznivcem různých uvažovaných změn (nyní už třeba odložených a zamítnutých), jako jsou např. zkoušená zkrácení setů, tolerování teče sítě při servisu, zrušení shody, atp. V případě Masters bych ale určitě uvažoval o změně celkového formátu. I to, že v posledním zápase ve skupině některému hráči nejde prakticky o nic, „jen“ o pěkný finanční bonus, to mi nepřijde úplně šťastné. Ano, peníze se rozdávají při Masters královské – a k tomu by měla i odpovídat zajímavost celého turnaje.

Osobně bych se nebál udělat z této poslední akce roku klasický turnaj, jako je tomu po celou sezónu. Proč by Masters nemohlo hrát třeba nejlepších 24 (či 32) hráčů s tím, že ti nejvýš nasazení (1-2, 3-4) by mohli být jedno (popř. i dvě) kola předsazeni. Právě podle dosaženého žebříčku. Již tak by měli zaručenou výhodu menšího počtu zápasů (po vyčerpávající sezóně), i vyšší Prize Money (že by turnaj začínali o 1-2 kola později) a pořadatelé s diváky by nemuseli mít strach, že jim hráči z nějakého důvodu ve skupinách odstoupí.
V každém případě – alespoň zatím – má mužské ATP Masters jednu velikou výhodu, a to, že v jeho části jsou osobnosti jako Roger Federer, Rafael Nadal nebo Novak Djokovič. To je vždy záruka velké tenisové zábavy. V případě té ženské bohužel nyní chybí Steffi Graf, Monika Seleš, Maria Sharapova a nebo Serena Williams. Pro českého fanouška alespoň velké štěstí v tom, jaké jsme tam my měli letos zastoupení.

Autor: Vladimír Houdek

Foto: STP